Forum  Strona Główna
  FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Ksiażki i opowiadania Fantasy
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> SF i Fantasy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Clown
Nadworny Szyderca TEMPLARS


Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1374
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: rzeszow
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 6:23, 20 Maj 2008    Temat postu: Ksiażki i opowiadania Fantasy
Zapraszam do zamieszczania informacji na temat książek które wg. Was warto przeczytać i jeśli macie ochotę to o krótką prezentację ksiażek/opowiadań.
Jeśli jednak znajdziecie jakiegoś wybitnego bubla podzielcie się informacją czego nie warto kupować Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Clown
Nadworny Szyderca TEMPLARS


Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1374
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: rzeszow
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 5:17, 21 Maj 2008    Temat postu:
"Achaja" autor Andrzej Ziemiański

Żeby nie przynudzać - Trylogia jest WSPANIAŁA !
Opowiada o księżniczce ( nie miejcie odruchów wymiotnych to nie lukrowata powiastaka ) która z powodu kombinacji pałacowych zostaje wysłana na wojne... i to jako zwykły piechur... i historia się zaczyna.
Nie powiem więcej ...no może tyle że tu nie tylko wojna , ale różne dzieje życia i to nie tylko tytułowej Achaji twożą fabułę.
Mamy tu wszysko co powinno być : życie codzienne, przygoda, sceny batalistyczne ( bardzo realistyczne i przemyślane), podróż po kilku krajach a co za tym idzie i życie karczm, polityka kilku mocarstw, spiski, koneksje handlowe idt..

Czego nie ma ? Otóż nie jest to klasyczna Fantasy. Nie znajdziecie tu smoków, krasnoludów, strzyg, utopców i nie daj Boże zajebistych wróżek, rusałek czy zakochanych nienaturalnie młodych i pięknych par.

Dlaczego więc Fantasy a nie książka ? To świat który znamy z książek historycznych, choć jest to świat nieistnejący w naszej rzeczywistości. To czas ciemnoty społecznej i myślących bardzo sprawnie ludzi oczytanych/wykształconych. To czas miecza, czas honoru, spisku,miłości, nienawiści i czczypty magii ...ale czy to naprawdę magia ?

Serdecznie zapraszam do przeczytania tej książki
Koszt trylogii to jakieś 90,00 zł ( rok temu )

Jeśli ktoś chce mogę ją porzyczyć, tylko proszę aby wróciła niezniszczona ( oczywiście wysyłka poczta ale to grosze w porównaniu z zakupem )
ja Achaję czytałem już 4 razy Smile


Ostatnio zmieniony przez Clown dnia Śro 5:19, 21 Maj 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Śro 20:06, 21 Maj 2008    Temat postu:
A ja polecam "Narrenturm", "Bozy bojownicy" ( "Lux Perpetua" jeszcze nie przeczytalem Sad ) Andrzeja Sapkowskiego. Trylogia to przygody mlodego Reynevana z Bielawy, ktory szweda sie miedzy magia, a kobietami Very Happy Historia osadzona jest podczas wojen husyckich, jest nawet Zawisza Czarny, heretycy paleni na stosach i troche seksu


Niestety biblioteki sa ubogie, a ksiazki drogie...seria Dragon Lance liczy mase tomow, ale udalo mi sie dorwac jedynie "Smoki zimowej nocy". Garstka bohaterow probuje ocalic kontynent przed zguba, wyruszaja na poszukiwania artefaktow, ktore moga pomoc lub zaprzepascic ich wysilki. Przygody, walka, krew, magia, milosc...wszsytko tutaj znajdziemy Smile


A na koniec "W pogoni za smokiem". Smoczy jezdzcy oraz Pern od lat nekani sa przez tajemnicze Nici, ktore opadaja z innej planety i niszcza ich ziemie. Co chwile gdzies na Pernie walcza i chronia zwyklych ludzi. Przypadkowo odkrywaja urzadzenie do obsewacji gwiazd i planet, ktore moze im pomoc w zniszczeniu zrodla Nici.
Powrót do góry
Pacio
Administrator


Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 1524
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: TBG

PostWysłany: Pon 18:48, 02 Cze 2008    Temat postu:
Ja polecam Rogera Zelazny ;9
ksiazat Amberu ; super kniga
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Sabriel
Słonko Izual'a


Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 1548
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Limanowa

PostWysłany: Czw 8:43, 05 Cze 2008    Temat postu:
Ja jak tylko mogę i komu tylko mogę polecam serię: "Miecz Prawdy" Terrego Goodkinda, gdyż magii treści w niej zawartej nie łatwo się oprzeć zwłaszcza jeśli ktoś jest miłośnikiem fantasy. Jest to coś dla osób, które zdecydowanie nie lubią zbyt szybko rozstawać się z bohaterami. Seria składa się bowiem łącznie z 11 tomów (11 i zarazem ostatni ukaże się w Polsce w lipcu tego roku) i jednej nowelki, która została napisana między (zdaje się) trzecim a czwartym tomem i jest jakby wprowadzeniem do całej serii. Opisuje bowiem działania, które stworzyły świat takim jaki go poznajemy w pierwszym tomie.
Seria ta, choć jeszcze nie ukończona, a jej autor nadal żyje i cieszy się doskonałym zdrowiem, zyskała sobie ogromną rzeszę miłośników. Wielu twierdzi, że książka ta zmieniła ich światopogląd. W moim przypadku nie było tak drastycznie, ale czasem Goodkind daje do myślenia Smile
Seria dorobiła się swojego forum i to polskiego:
[link widoczny dla zalogowanych]
tu możecie się dowiedzieć co potrafi z człowiekiem zrobić kilka książek i jak bardzo potrafi nim zawładnąć jedna historia.
Seria dorabia się wersji filmowej, co dla mnie nie jest może jakimś wielkim atutem, a wręcz napawa mnie sporymi obawami, jeśli nie trwogą. Pociesza mnie fakt, że nie została sprzedana "tanio" i nie chodzi tu o kwestie finansowe (autor długo nie chciał się na ekranizację zgodzić). Plotki głoszą, iż Goodkindowi bardzo zależało na tym, by filmowa wersja odzwierciedlała jak najbardziej tą książkową, powstanie więc (mini) serial, złożony z (ponoć) 22 odcinków. Mam nadzieję, że autor, jak zresztą zapowiadał, mocno wtrąca się w prace nad owym serialem i nie zawiodę się oglądając efekt końcowy. Chociaż nic nie zmieni mojego zdania, że żaden film nie zastąpi książki.
To tyle bajdurzenia i czas na kilka konkretów.
Pierwszy tom całej serii nosi tytuł "Pierwsze Prawo Magii". Tych magicznych praw jest 10, ale to pierwsze jest najważniejsze i najbardziej w nas uderzające. Jak łatwo się domyślić każdy z tomów będzie przybliżał nam jedno z owych praw i wokół owego prawa krążył. Nie burzy to jednak spójnej całości historii przedstawionej przez GT. Szybko przekonujemy się również, że owe "Prawa Magii" z powodzeniem można zastosować w naszym codziennym życiu i dzięki temu każdy z nas tak na prawdę może zostać magiem. Zaskakują nas swoją prostotą i oczywistością. Swiat, który nam przedstawia autor jest więc tylko barwną otoczką jego prywatnych przemyśleń, które postanawia nam udostępnić zachęcając i prowokując do budowania własnych przemyśleń, wyciągania własnych wniosków. Wielowątkowość jest w takim wypadku nieunikniona. Jest to świat piękny, ale i okrutny, nie pozbawiony krwawych wojen, bezwzględnych władców, bezlitosnych barbarzyńców czy zwyklej ludzkiej bezmyślności i głupoty. Nie brakuje tu jednak honoru, przyjaźni, miłości (ta jest zarzynana tu do przesady, na szczęście inne treści wynagradzają tą naddoskonałość), no i humoru.
Poznajemy więc świat podzielony magicznymi granicami na kilka krain. Akcja rozpoczyna się w Westlandzie, w krainie, w której ludzie dobrowolnie zgodzili się żyć bez magii. W zasadzie postanowili, że z magią nie chcą mieć nic wspólnego, a jedyną rzeczą świadczącą o tym, że kiedyś istniała jest owa Granica, wzniesionej dawno temu przez wielkiego maga. Mieszkańcy tylko domyślają się, że magia w sąsiednich krainach przetrwała do dziś. W tej rzeczywistości poznajemy leśnego przewodnika - Richarda, który prowadzi prywatne śledztwo w sprawie morderstwa swego ojca i który przez przypadek ratuje z rąk opryszków dziewczynę o imieniu Kahlan. Jej przybycie jest dowodem na to, iż domysły o istnieniu magi poza Granicą są słuszne. Magia jest jednak zagrożona, a wraz z nią (w najgorszym wypadku) istnienie całego świata. Według Kahlan, tylko odnalezienie ostatniego czarodzieja, ukrywającego się w Westlandzie, może wszystko i wszystkich uratować.
Wstęp zdaje się banalny, jednak z każdym rozdziałem sytuacja rozwija się i komplikuje. Okazuje się, że Kahlan nie jest zwykłą kobietą, a Matką Spowiedniczką, najważniejszą osobą w Midlandach i jako Spowiedniczka ma specyficzny... dar, który zarazem jet jej przekleństwem. Richard odkrywa swoje liczne talenty. Oczywiście między obojgiem rozwija się miłość, jednak okazuje się, że ze względu na ów dar Kahlan, miłość dla obojga jest zakazana.
Trudno logicznie streścić taka ilość materiału w kilku, nie zdradzających zbyt wiele zdaniach. Mam nadzieję, że nie przesadziłam i przesytem informacji nie wywołam skutku odwrotnego od zamierzonego Smile


Ostatnio zmieniony przez Sabriel dnia Czw 8:49, 05 Cze 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Sabriel
Słonko Izual'a


Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 1548
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Limanowa

PostWysłany: Wto 6:46, 17 Cze 2008    Temat postu: Paweł Rochala - "Bogumił Wiślanin"
"Pełna przygód i czarodziejskich mocy opowieść z życia dawnych Słowian i ich bogów. Bogumił, osierocony przez matkę, która go najpierw... wyśniła, jest obdarzony umiejętnością przewidywania śmierci. Dzięki niezwykłemu wywarowi przenosi się w świat pogańskich bóstw, by poznać ich tajemnice. Ale siła i bezpieczeństwo nowego państwa Wiślan i Polan wymagają jednego boga. Świat starych wierzeń nieodwołalnie ma się ku końcowi, a nowe dopiero nadchodzi: wkrótce do rządzącego Gnieznem Mieszka I zjedzie czeska księżniczka Dobrawa, a wraz z nią pojawi się chrześcijaństwo...

To inna niż wszystkie powieść, której autor przedstawia swoją własną wizję początków państwa polskiego, odtwarza panteon słowiańskich bóstw, zapraszaszając do świata historii i wyobraźni. Smaku powieści dodają elementy fantasy. Jednym słowem - Parnicki i Sapkowski >w jednym<".

Mamy mitologię Grecką i Rzymską, a Paweł Rochala stworzył coś na kształt Mitologi Słowiańskiej. Autor przedstawia nam genezę dawnych wierzeń i przesądów ubierając ją w całkiem ciekawą fabułę. Zdziwicie się jak wiele z nich przetrwało do dzisiaj.
Z dość rozwiniętego "słowniczka" znajdującego się z tyłu książki, możemy się dowiedzieć co to jest Brzeginia, Wiła, Licho czy Latawiec.
Polecam gorąco Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Izual
Wielki Szpitalnik-Administrator


Dołączył: 19 Cze 2006
Posty: 753
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Tarnobrzeg

PostWysłany: Wto 12:19, 17 Cze 2008    Temat postu:
Polecam gorąco Ursula K.LE Guin cykl Ziemiomorze:

-Czarnoksiężnik z Archipelagu
-Grobowce Atuanu
-Najdalszy brzeg
-Tehanu
-Opowieści z Ziemiomorza
-Inny wiatr

Pierwsze 3 cześci są to przygody Geda z wyspy Gont (od czasów jak był pasterzem kóz aż do czasów gdy został arcymagiem na wyspie Roke).Czwarta i szósta cześć to przygody jego przybranej córki a "Opowieści z Ziemiomorza"to zbiór 5 opowiadań.
Gwarancja dobrej zabawy

Izual
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BoLeK
TEMPLARS The Best:)
TEMPLARS The Best:)


Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 183
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 16:05, 21 Cze 2008    Temat postu:
To i ja dodam coś od siebie:P Polecam trylogie Doliny Lodowego Wichru autorem jest wybitny pisarz fantasy R.A. Salvatore saga składa sie z 3 części:
1.Kryształowy Relikt
2.Strumienie Srebra
3.Klejnot Halflinga

Zdecydowanie trzeba przeczytać wszystkie według mnie najlepsze są części 1 i 2 na książce oparto grę Ice Wind Deal zapewne wam znana. Bardzo gorąco polecam warta poświecenia czasu:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Sabriel
Słonko Izual'a


Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 1548
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Limanowa

PostWysłany: Pon 18:40, 30 Cze 2008    Temat postu:
Ooo Bolku, cieszę się, że ktoś oprócz mnie poznał Drizta i jego ferajnę Smile To ja jeszcze dodam, że trylogia "Doliny Lodowego Wichru" to dopiero początek historii opowiadającej o życiu tego mrocznego elfa. Kolejną częścią jest "Trylogia Mrocznego Elfa", od której równie dobrze można zacząć przygodę z Drowem. A składa sie na nią:
1. Ojczyzna
2. Wygnanie
3. Nowy Dom

Te tomy opowiadają o tym jak Drizt się narodził, o zasadach panujących w Podmroku i o tym w jaki sposób i dlaczego istota taka jak mroczny elf postanowiła wieść życie na powierzchni Smile

Kolejną częścią są:
Tetralogia: "Dziedzictwo Mrocznego Elfa"
1. Dziedzictwo
2. Bezgwiezdna Noc
3. Mroczne Oblężenie
4. Droga do świtu

Tetralogia "ścieżki Mroku"
1. Bezgłośna Klinga
2. Grzbiet świata
3. Sługa Reliktu
4. Morze Mieczy

i "Trylogia Klingi Łowcy"
1. Tysiąc Orków
2. Samotny Drow
3. Dwa Miecze

A to jeszcze nie koniec, tyle, że kontynuację piszą już zupełnie inni autorzy. Może kiedyś dorwę tą kontynuację, przeczytam i wydam opinię. Póki co obawiam się zbyt dużej różnorodności stylów i tego, że historia ta straci spójność.
Dla zainteresowanych seria nosi nazwę "Wojna Pajęczej Królowej" i składają się na nią:
"Potępienie" Richard Baker
"Powstanie" Thomas M. Reid
"Unicestwienie" Philip Athans
"Upadek" Richard Lee Byers
"Zagłada" Lisa Smedman
"Zmartwychwstanie" Paul S. Kemp

Mimo nawału materiału gorąco polecam Smile

Tak już zupełnie na marginesie - seria powstała na podstawie gry, na początku lat 80tych. Proces twórczy trwa do dziś. Kto wie, może i nasza historia doczeka się wersji książkowej Very HappyVery HappyVery HappyVery Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Clown
Nadworny Szyderca TEMPLARS


Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1374
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: rzeszow
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 19:54, 30 Cze 2008    Temat postu:
Pacio napisał:
Ja polecam Rogera Zelazny ;9
ksiazat Amberu ; super kniga



Sabi tylko nie Roger Zelazny bo każde jego opowiadanie brzmi mniej wiecej tak:
Na pustkowiu wiał wiatr ale nic to bo "bohater" wychował się na piaskach pustyni.... tu nastepuje monolog.... i skoczył i zabiłłłłł On ta bestie ale na drodze... tu opis drogi... na drodze stanęła mu banda rozwydrzonych nieokiełznanych domokrążców ... tu opis jak ich zabija ćwiartuje i rozsiewa ich proch po polach.... tak więc wygrał ale był sam a księzniczka ( królewna, macocha, nałożnica, konkubina ) wsyszła dla dobra sprawy za radziecko języcznego krasnoluda z krainy o trudnej do wymówienia nazwie !@#$% i przez całe życie płakali, ale zarazem łączyli sie w duchowym poczuciu wspólniej wartości ( oczywiście wyższej ) ... KONIEC


Sorki za krytykę pisałem będąc na bani Razz
Niestety nie lubię tego pisarza


Ostatnio zmieniony przez Clown dnia Pon 19:55, 30 Cze 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Sabriel
Słonko Izual'a


Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 1548
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Limanowa

PostWysłany: Wto 9:10, 01 Lip 2008    Temat postu:
Hahahaha, no i krytyka się przyda

Ja pamiętam jak znajoma gorąco polecała mi taką pisarkę SF Andre Norton... i przyznam szczerze, że jestem szczerze zawiedziona treścią. Takie bajeczki dla nastoletniej młodzieży.
Myślę, że nieszczęściem obu tych obcojęzycznych pisarzy było to, że książki te dostały się w ręce fatalnych tłumaczy. Nie, żeby umniejszać ich umiejętności językoznawcze, ale przypuszczam, że po prostu nie mieli duszy pisarza. W tłumaczeniu książek jest to niezbędne, bo w zasadzie tłumacz pisze ową książkę na nowo Very Happy Taki nasz język
Tu mi się przypomniało, że trylogia "Doliny Lodowego Wichru" też jest taka "ociosana", ale kolejne części czyta się fantastycznie Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Sabriel
Słonko Izual'a


Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 1548
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Limanowa

PostWysłany: Śro 9:13, 02 Lip 2008    Temat postu: Andrzej Pilipiuk - Kroniki Jakuba Wędrowycza
Andrzej Pilipiuk - Kroniki Jakuba Wędrowycza, to jest coś co każdy TEMPLARSOWY AA koniecznie MUSI przeczytać Very Happy
Książka przy której nie da się nie roześmiać w głos Very Happy (Clowni, myślę, że pokochasz tego autora.)
A cała rzecz o przygodach egzorcysty amatora, bimbrownika i kłusownika Jakuba Wędrowycza.
Najlepiej chyba zrecenzował tą książkę Eugeniusz Dębski słowami: "Andrzej Pilipiuk (...) stworzył postać filozofa, chwilami oscylującego w stronę menela, dziwaka i geniusza, rycerza i dowcipnisia, Polaka-Który-Potrafi, i Polaka, któremu się chce. Do tego szlachetnego altruisty, który za trudy dla świata chce tylko dobrego słowa. I dobrego trunku. Z przewagą mocnego. Trunku."
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Clown
Nadworny Szyderca TEMPLARS


Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1374
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: rzeszow
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 12:03, 02 Lip 2008    Temat postu:
Sabi masz rację Kroniki Jakuba Wędrowycza mam wszystkie - to jest coś co trudno przebić Smile

ps
Jeśli ktoś nie chce kupować mogę pożyczyć ( wyślę pocztą ) oczywiście do zwrotu to chyba 5 części jak dobrze pamiętam ( teraz jestem w pracy tro nie zerknę na półke )


dodatkowo polecam Dzień Wskrzeszenia - autor Pilipiuk

Polska rozpętuje wojnę nuklearną ( hahaha ) Świat jest po zagładzie atomowej a polscy inżynierowie za pomocą maszyny czasu starają się ten stan żeczy odwrócić - książeczka jest b. dobra i też mogę pożyczyć


Ostatnio zmieniony przez Clown dnia Śro 12:06, 02 Lip 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Śro 17:40, 02 Lip 2008    Temat postu:
Na początku przyznam się bez bicia ze nie czytałem postów nad moim.
Jest mi za to bardzo wstyd:P ale nie mam czasy ( ja OMG!!! a kiedyś to sie do 2 w mocy w BC kisiłoRazz).

Wracając do tematu jeżeli mowa o s-f i fantasy to tak ...
numero uno to jest Achaja Andrzeja Ziemiańskiego (fantasy)
Ale również numero Uno jest seria O HONOR HARRINGTON (s-f)

mógłbym o tym sporo tu napisać no ale nie mam czasu ...

Pozdrawiam

P.s zoabaczyłem ze ktoś coś napisałe o mieczu prawdy(dzielny Richard i niegrzecznych Mord-Sith Razz) Też czytam ... znaczy sie czekam na kolejną część


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Śro 17:43, 02 Lip 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Sabriel
Słonko Izual'a


Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 1548
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Limanowa

PostWysłany: Śro 20:03, 02 Lip 2008    Temat postu:
Oooo Nemezis masz u mnie ogromniaszczego plusa za "Miecz Prawdy Smile Tez czekam niecierpliwie, a premiera już tuż tuż Smile "Achaję" właśnie przerabiam, w miarę możliwości, ale póki co to właśnie "MP" jest moim numerem 1 i chyba tak już zostanie. Może to wina mojej (jednak) kobiecej duszy Very Happy

"Dzień Wskrzeszenia" też czytałam, jak i serię "Kuzynki" (Pilipiuk opisuje tam jak domowym sposobem uważyć sobie piwko Wink), ale jednak seria książeczek o Jakubie Wędrowyczu pobija wszystkie na głowę Very HappyVery Happy Ja słyszałam i przeczytałam 4 książki o jego wyczynach: "Kroniki Jakuba Wędrowycza", "Czarownik Iwanow", "Weźmisz Czarno Kure" i "Zagatka Kuby Rozpruwacza". Ale może faktycznie jest i jakaś piąta kniga Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> SF i Fantasy Wszystkie czasy w strefie GMT
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group Boyz theme by Zarron Media 2003



Regulamin